Aktualności

Astronomiczny mandat w Niemczech - 1,65 mln euro za mniejszą tablicę rejestracyjną


Autor: Piotr Myśków | Dodano: 2015-09-03 | Komentarzy:

Nie za przekroczenie prędkości, ani stwarzanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, czy jazdę na podwójnym gazie. A więc za co? Powód - zdaniem wielu - jest absurdalny.

Jeden z najbogatszych Niemców - Michael Stoschek został ukarany mandatem w wysokości 1,65 mln euro, czyli 7 milionów PLN. Podstawą prawną do wystawienia astronomicznego mandatu jest przednia tablica rejestracyjna na jego Porsche, a raczej jej "brak". Właściciel firmy Brose zamontował na przednim zderzaku jedynie wydruk rejestracji, który jest o 20% mniejszy od oryginału.

– Gdybym po prostu odkręcił przednią rejestrację i jeździł bez niej, zostałbym ukarany wyłącznie grzywną w wysokości 60 euro – skomentował w wywiadzie Stoschek.

Multimiliarder narzekał na rozmiary homologowanych rejestracji, które pod względem wizualnym nie prezentują się najlepiej - przednia tablica na sportowym wozie jest zbyt duża, powoduje większy opór powietrza, przez co cierpi także ekonomia jazdy.

z18656000Q_Duza_kontra_mala___tablice_i_Porsche_911__1_.jpg
Foto: Jochen Berger

W zeszłym tygodniu prokuratura w Coburgu określiła działanie biznesmena jako fałszowanie dokumentacji. Zdaniem biegłych, naklejka może uniemożliwiać odczytanie numerów rejestracyjnych na zdjęciu z fotoradaru.

foto.jpg

Kwota 1,65 mln euro jest oparta na rocznych zarobkach netto oskarżonego. Przy ponad 5 miliardów euro obrotu rocznie, prokuratura nie zastosowała wobec niego żadnej taryfy ulgowej. Bohater sprawy nie zamierza płacić tak horrendalnej sumy. Przed Michaelem Stoschek postawiono zatem ultimatum - albo zapłaci mandat, albo spędzi 55 dni w zakładzie karnym. 30 000 euro za jedną dobę w więzieniu - takie stawki mają w ofercie najbardziej prestiżowe hotele na świecie.

W temacie mandatów - 220 000 zł za przekroczenie prędkości o zaledwie 20 km/h w Finlandii (klik).Oceń...Ocena: 2.33/5 (3 głosów)


Zobacz także
Komentarze

comments powered by Disqus

Stats

Zarejestrowanych użytkowników: 21567
Użytkowników on-line: 0
Gości on-line: 1

Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o nowościach w serwisie
podaj swój e-mail:

Facebook

0.59816193580627 s