Aktualności

BESTIA! 12-rotorowy silnik Wankla o mocy 1400 KM [video]


Autor: Piotr Myśków | Dodano: 2015-01-28 | Komentarzy:

Silnik Wankla, niegdyś uważany za nowatorską konstrukcję, która miała zrewolucjonizować oblicze motoryzacji. Teraz...już nie bardzo. Mała pojemność skokowa, brak turbosprężarki i duża moc - japońskie "Perpetuum mobile" ze względu na liczne awarie m.in. mechanizmu korbowego i często spotykane nieszczelności, ostatecznie nie zdobyło oczekiwanej popularności.

Mimo, że silniki z tłokiem obrotowym nie są wykorzystywane we współczesnych pojazdach, nie brakuje niezależnych konstruktorów, którzy opierają swoje projekty o tę właśnie technologię. Tyson Garvin jest idealnym przykładem takiej osoby. Na bazie 6 jednostek napędowych Mazdy zbudował jeden, 12-ROTOROWY SILNIK WANKLA. Jak się okazuje, przeznaczeniem potężnej jednostki napędowej jest łódź motorowa. Tyson twierdzi, że silnik generuje aktualnie około 1400 KM, a w planach jest jeszcze dorzucenie turbodoładowania! Szacuje się, że moc finalnej wersji silnika z podwójnym turbo i paliwem wyścigowym będzie wynosić ponad 3000 KM!

Warto wspomnieć, że ostatnia z rodu - Mazda RX-8 miała tylko dwa rotory, o pojemności skokowej 654cm3 każdy, które generowały moc rzędu 231 KM. 
Oceń...Ocena: 5/5 (2 głosów)


Zobacz także
Komentarze

comments powered by Disqus

Stats

Zarejestrowanych użytkowników: 21567
Użytkowników on-line: 0
Gości on-line: 1

Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o nowościach w serwisie
podaj swój e-mail:

Facebook

0.69625186920166 s