Giełda tuningowanych aut


BMW E36 M3 EVO

Cena: 125000 PLN

Mercedes SLK R170 Kompressor 200 163km

Cena: 21500 PLN

BMW M3 e92 4.0 v8

Cena: 169000 PLN
Najnowsze polskie projekty

Golf VR6T 500+ Compsport
W przerwie międzyświątecznej nasz znajomy fotograf -...
2800 cm3
500+ KM
590 Nm
unknown sek
unknown km/h
awd
Honda Civic Type-R Tajpa
Kilka dni temu, po poście ze zmodyfikowanym Scionem...
2000 cm3
400 KM
540 Nm
bd sek
270+ km/h
FWD


Aktualności

BMW uczące jazdy po torze


Autor: Krystian Kaleta | Dodano: 2011-06-08 | Komentarzy:

BMW Tack Trainer nie jest już nową technologią, jednak dla wszystkich tych, którzy nie mieli okazji się z nią zapoznać, postanowiliśmy ją opisać. Zadaniem systemu jest nauczenie kierowcy idealnej trasy przejazdu po torze - prowadzący siedzi na fotelu kierowcy, jednak kierownicą, pedałem gazu i hamulca operuje komputer. BMW zaprezentowało właśnie kolejny program perfekcyjnego przejazdu, tym razem toru Laguna Seca.

BMW Track Trainer wskazuje kierowcy jak należy właściwie przejechać pętlę danego toru, aby uzyskać najlepszy czas. Samochód prowadzony jest przez komputer, natomiast osoba ucząca się może w tym czasie obserwować, w którym momencie wejść właściwie w szykanę, wyhamować i przyspieszyć na wyjściu. Jazda na "autopilocie" to pierwszy etap szkolenia. Kolejną fazą jest samodzielne pokonywanie zakrętów, jednak z instrukcjami przekazywanymi kierowcy w formie sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Gdy zatem prowadzący zbyt daleko odsunie się od właściwego toru jazdy, zostanie wówczas poinformowany o tym światełkiem umieszczonym na desce rozdzielczej. Trzeci etap polega na zapisywaniu na kartę pamięci trasy przejazdu kierowcy - dzięki czemu można odtworzyć ją na komputerze u boku eksperta, który wskaże błędy i doradzi, jak należy właściwie przejechać pętlę.

Jak to działa? System oparty jest o nawigację GPS oraz specjalne oprogramowanie, którego algorytmy na bieżąco monitorują sytuację na torze i parametry samochodu. Wcześniej zaprogramowana idealna trasa przejazdu wykonywana jest przez "mechanicznego trenera" za pomocą siłowników. BMW Track Trainer jest zadziwiająco skuteczny, a inżynierowie opracowują kolejne trasy perfekcyjnych przejazdów torów z całego świata. Ostatnim z nich jest Mazda Raceway Laguna Seca w Kalifornii.


Tutaj zademonstrowane jest działanie systemu na torze Nürburgring:


Dla przypomnienia wklejamy także fragment odcinka TopGear, w którym Jeremy Clarkson testuje technologię BMW:Galeria zdjęćZobacz takżeOceń...Ocena: 5/5 (1 głosów)


Zobacz także
Komentarze

comments powered by Disqus

Stats

Zarejestrowanych użytkowników: 21564
Użytkowników on-line: 0
Gości on-line: 61

Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o nowościach w serwisie
podaj swój e-mail:

Facebook

0.4977400302887 s