Aktualności

Brytyjski Top Gear spalił koncepcyjną Mazdę Furai


Autor: Krystian Kaleta | Dodano: 2013-11-30 | Komentarzy:

Mazda Furai to koncepcyjny samochód, który Japończycy zaprezentowali w 2008 roku na salonie w Detroit. 457-konny silnik Wankla i ciekawa stylistyka przyczyniły się do bardzo pozytywnego odbioru sportowego auta przez motoryzacyjne gremium. Jedyny na świecie prototyp spłonął podczas testów brytyjskiego Top Gear.

Do zdarzenia doszło w sierpniu 2008 roku, kiedy ekipa Top Gear otrzymała pojazd do testu. Mazda doszczętnie spłonęła, ale nie mamy pojęcia w jaki sposób udało się do tej pory zachować to wydarzenie w tajemnicy. Top Gear opublikował informacje o incydencie dopiero teraz, z racji obchodzonej właśnie dwudziestej rocznicy pierwszej emisji programu. Z tej okazji ujawniane będą różne tajemnice i przemilczane fakty, jak na przykład ten o zniszczonej kompletnie Mazdzie.

mazda_furai_7.jpg

Do zdarzenia doszło w czasie sesji fotograficznej na torze Top Gear. Kierowcy fabrycznemu Mazdy udało się opuścić auto zanim płomienie opanowały karoserię z włókna węglowego. Przybyli na miejsce strażacy rozpoczęli gaszenie pożaru gdy samochód został już całkowicie zniszczony. Od momentu zobaczenia ognia w komorze silnika do ugaszenia wraku minęło około ośmiu minut. Na stronie topgear.com pojawił się, zmieniony wkrótce po publikacji, komunikat:

Wybaczcie nam, bo zgrzeszyliśmy. Top Gear jest odpowiedzialny za przedwczesną śmierć niezwykłej Mazdy Furai Concept i jest nam bardzo, bardzo przykro.

mazda_furai_1.jpg

Zwęglone szczątki i pozostałości po prototypie przewieziono do siedziby Mazdy w Kalifornii. Marka raczej nie odbuduje auta, ale może kiedyś opracuje jego następcę. Sugerujemy nazwanie takiego samochodu "The Phoenix". Od 2008 roku Mazdą Furai można przejechać się tylko i wyłącznie w grach Forza Motorsport, czy Gran Turismo 5. Tak jeździło i brzmiało to auto, gdy jeszcze istniało:


[Foto: Top Gear]


Galeria zdjęć




Oceń...



Ocena: 5/5 (3 głosów)


Zobacz także




Komentarze

comments powered by Disqus

Stats

Zarejestrowanych użytkowników: 21567
Użytkowników on-line: 0
Gości on-line: 1

Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o nowościach w serwisie
podaj swój e-mail:

Facebook

0.52776789665222 s