Aktualności

CBŚP rozbiło grupę blendującą olej opałowy - 180 000 litrów paliwa i luksusowy Mercedes to początek


Autor: Piotr Myśków | Dodano: 2018-01-11 | Komentarzy:

Centralne Biuro Śledcze Policji skutecznie zakończyło działalność zorganizowanej grupy przestępczej, która od 2016 roku zajmowała się blendowaniem oleju opałowego, który trafiał na stacje paliw znajdujące się w woj. pomorskim, zachodnio-pomorskim, łódzkim i śląskim.  

Podczas akcji przeprowadzonej przez CBŚP i KAS zatrzymano 9 osób podejrzanych, przeszukano 60 mieszkań, firm i magazynów, zabezpieczono 6 zestawów z cysternami i paliwem w łącznej ilości 180.000 litrów, stosy dokumentacji, a także maszyny i urządzenia służące do blendowania oleju opałowego. Do tego prawie milion złotych w gotówce i Mercedes klasy S. Zlikwidowano również magazyn, w którym bezprawnie odbarwiano olej opałowy na ogromną skalę. W efekcie przestępczej działalności Skarb Państwa stracił około 20 milionów złotych.

3_266104.jpg

3_266103.jpg

Z zebranego materiału wynikało, że grupa sprowadzała z Niemiec do Polski za pośrednictwem spółek zarejestrowanych na Cyprze i Bułgarii, olej przeznaczony do celów grzewczych, który według dokumentów tranzytem przez nasz kraj miał trafić na Łotwę. Los oleju był jednak zupełnie inny. W pokaźnym magazynie mieszczącym się w jednej z pomorskich miejscowości w powiecie kartuskim, za pomocą zestawu specjalnych filtrów i pomp oraz odpowiedniej mieszaniny kwasów przeprowadzano proces jego odbarwiania (blendowania). Następnie na podstawie fałszywych dokumentów, trafiał on jako olej napędowy na liczne stacje benzynowe.

3_266454.jpg

Łączna wartość 180.000 litrów oleju znajdującego się w zabezpieczonych autocysternach szacuje się nawet na 600.000 zł. Póki, co zatrzymano 9 osób w wieku od 22 do 73 lat.

3_265984.jpg

W Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku zatrzymanym ogłoszono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, zmiany przeznaczenia towarów oraz innych przestępstw karno-skarbowych. Sąd Rejonowy Gdańsk Południe w Gdańsku na wniosek Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, wobec 7 osób podejrzanych zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Sprawa ma charakter rozwojowy i planowane są dalsze zatrzymania.Oceń...Ocena: 0/5 ( głosów)

Tagi
Zobacz także
Komentarze

comments powered by Disqus

Stats

Zarejestrowanych użytkowników: 21567
Użytkowników on-line: 0
Gości on-line: 1

Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o nowościach w serwisie
podaj swój e-mail:

Facebook

0.60059499740601 s