Aktualności

Ciężarówka listonosza Pata - najszybszy wóz pocztowy na świecie


Autor: Krystian Kaleta | Dodano: 2014-02-06 | Komentarzy:

Kojarzycie bajkę o listonoszu Pacie, który wraz ze swoim kotem rozwoził listy czerwoną ciężarówką? Trzech młodych Brytyjczyków postanowiło wrócić do czasów dzieciństwa. Wzięli więc karoserię z zabawki z supermarketu, która daje dzieciakom frajdę po wrzuceniu monety, a następnie włożyli w nią silnik z motocykla. W ten sposób powstał samochodzik zdolny do pokonania dystansu 1/4 mili w 12 sekund.

Za projekt odpowiedzialni są 25-letni Tom, 30-letni Ben oraz 32-letni David z miasta Leeds. Wszyscy trzej wychowali się na dobranocce emitowanej przez BBC, a gdy trochę podrośli połączyła ich pasja do wyścigów równoległych. Wszystko zaczęło się w 2012 roku, kiedy kupili na eBayu furgonetkę pocztową Pata w postaci elektrycznej zabawki na monety...

Budowę rozpoczęto od skonstruowania ramy, która z założenia pełnić miała funkcję podwozia oraz klatki ochronnej dla kierowcy. Na niej zamontowano jednocylindrowy silnik czterosuwowy o pojemności 500 centymetrów sześciennych, zaadaptowany z motocykla. Wszystko to nakryto plastikową karoserią z zakupionej zabawki. Leciutkie autko początkowo wykręcało czasy około 14,5 sekundy na 1/4 mili.

W sezonie 2013 zdecydowano się na zwiększenie mocy samochodziku poprzez instalację podtlenku azotu. W efekcie mała ciężarówka pocztowa zdolna była bez większych problemów pokonać na przykład Forda Mustanga z 5-litrowym silnikiem, co możecie zobaczyć na poniższym nagraniu.

Ekipa Pat Van Racing skończyła miniony sezon z najlepszym czasem 12,01 sekundy na ćwiartkę. Ich "zabawka" rozpędziła się na tym dystansie do prędkości 163 km/h. Dzięki temu została wpisana do księgi rekordów Guinnessa jako najszybsze auto, które pierwotnie uruchamiane było za pomocą monety i służyło do dawania frajdy maluchom.

patvan_3.jpg

Owszem, projekt jest totalnie szalony - ale niekoniecznie jest to jego wada. Dzięki małym kółkom pojazd rozpędza się do 100 km/h w około 3,3 sekundy. Pojedynkując się z normalnych rozmiarów, mocnymi autami, bajkowa ciężarówka Pata może spędzić niejednemu kierowcy sen z powiek!


Galeria zdjęćZobacz takżeOceń...Ocena: 5/5 (3 głosów)


Zobacz także
Komentarze

comments powered by Disqus

Stats

Zarejestrowanych użytkowników: 21553
Użytkowników on-line: 0
Gości on-line: 101

Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o nowościach w serwisie
podaj swój e-mail:

Facebook

2.5725250244141 s