Aktualności

Francja planuje wyeliminować silniki diesla w autach osobowych


Autor: Dawid Potulski | Dodano: 2014-12-04 | Komentarzy:

Francuzi lubują się w silnikach wysokoprężnych. Na chwilę obecną ok 80% zarejestrowanych tam aut osobowych ma właśnie tego typu jednostkę pod maską. Jeśli pomysły rządu wejdą w życie ów spory odsetek kierowców będzie musiał przesiąść się na inny rodzaj napędu.

Od przyszłego roku Francja ma zacząć wdrażać szereg działań mających na celu stopniową eliminację diesli w autach osobowych. Szef rządu Manuel Valls przyznaje że do tej pory silniki o zapłonie samoczynnym były faworyzowane co obecnie postrzega się jako błąd. W planach podatkowych już teraz pojawiają się zapisy mające na celu redukcję korzyści fiskalnych z posiadania diesli, które przeniesione zostaną na benzynowe odpowiedniki. Dodatkowo przeforsowana ma zostać dodatkowa opłata w wysokości 2 eurocentów doliczanych do każdego litra oleju napędowego. ma to przynieść ponad 800 mln EUR dodatkowego przychodu do budżetu.

Aby nie dobijać obywateli wyłącznie opłatami, nowy program zakłada też dotacje sięgające 10 tys EUR na zakup auta elektrycznego. Transport drogowy to potężna i niezbędna gałąź całego sektora przewozów. Pojazdy wysokoprężne są chętniej wybierane jako te, które wykazują się chociażby mniejszym zapotrzebowaniem na paliwo. Dodatkowo nowoczesne jednostki wysokoprężne nie odciskają już aż tak dużego piętna jak tożsame konstrukcje sprzed kilkunastu lat. Skąd więc taka decyzja..? Jak widać Francuzi nie tylko w stylizowaniu aut są kreatywni.Oceń...Ocena: 0/5 ( głosów)


Zobacz także
Komentarze

comments powered by Disqus

Stats

Zarejestrowanych użytkowników: 21567
Użytkowników on-line: 0
Gości on-line: 1

Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o nowościach w serwisie
podaj swój e-mail:

Facebook

0.55744314193726 s