Aktualności

Kasacja 93-egzemplarzy Vipera zlecona przez Chryslera


Autor: Piotr Myśków | Dodano: 2014-03-08 | Komentarzy:

Prostujemy materiał, który publikowaliśmy na łamach portalu, na początku stycznia bieżącego roku (zobacz news klik). Jak się okazało kasacja Vipera, którą uwieczniono na filmie w żaden sposób nie była związana z nielegalnymi wyścigami. Samochód owszem skonfiskowano, ale nie od prywatnego właściciela, tylko od jednej ze szkół.

Wiele lat temu, dobrze prosperujący Chrysler przekazał kilkadziesiąt modeli Viper'a wielu placówkom oświatowym na terenie Stanów Zjednoczonym. Studenci, dzięki szczodrości koncernu mieli niebywałą okazję, aby zapoznać się z budową jednej z ikon motoryzacji. W ostatnim czasie firma podlegająca pod FIATA doszła do wniosku, że użyczone materiały dydaktyczne są już przestarzałe. Zarząd amerykańskiego przedsiębiorstwa wraz z Stevenem Glasco, który przez lata koordynował akcję wspomagania oświaty o cenne materiały dydaktyczne podjęli decyzję o zniszczeniu wszystkich, 93 egzemplarzy Vipera, które trafiły do szkół. Wiadomość jest bardzo szokująca, szczególnie, że wśród całej floty pojazdów znajdziemy wiele unikatów. Bardzo dobrym przykładem jest kultowy Dodge Viper GTS - dotychczas najcenniejszy eksponat college'u w Olympii, w stanie Waszyngton. Jest to czwarty, przedprodukcyjny egzemplarz modelu, który także zostanie skazany na bezlitosną śmierć...

1992_dodge_viper_pre_production_unit_with_vin_4__image_via_king_100459441_l.jpg

Jeden z pracowników placówki przyrównał dzień, w którym otrzymał smutną wiadomość do tragedii z 22 listopada 1963 (dzień śmierci Kennedy'ego). Reakcja nie była przesadzona, ponieważ jedyny w swoim rodzaju Viper GTS jest klasykiem, który powinien być zachowany dla przyszłych pokoleń. Pod maską błękitnej żmii spoczywa 8-litrowa jednostka V10 o mocy 600 KM, która pozwala na przyspieszenie od 0 do 100 km/h w niespełna 3,8 s. Z racji, że samochód nie spełnia obecnych norm spalania oraz emisji szkodliwych gazów do atmosfery nie może zostać zarejestrowany i dopuszczony do ruchu publicznego. Nie zmienia to faktu, że mógłby stać się cennym eksponatem w garażu prawdziwego petrolhead’a. Jeden z egzemplarzy samochodu posiada również prototypowy mechanizm składania dachu, który wszedł do oferty dopiero w 1996 roku.

92_Dodge_Viper_DV_12_MM_04_690x369.jpg

Wszystkie formy protestu jak do tej pory zawiodły. Projekt unicestwienia 93 samochodów trwa i już niedługo zostanie zrealizowany. W obronę Viperów stanął nawet jeden z najsłynniejszych kolekcjonerów aut w USA - Jay Leno. Ten, mimo rozsądnej argumentacji i przedstawienia wielu alternatywnych propozycji nie przemówił do rozsądku przedstawicielom Chryslera. Ostatnie nadzieje pokłada się w petycji, którą możecie poprzeć tutaj (klik). Jeżeli plany się nie zmienią, wszystkie szkoły będą zmuszone do pozbycia się samochodów w ciągu dwóch tygodni.


Oceń...Ocena: 0/5 ( głosów)


Zobacz także
Komentarze

comments powered by Disqus

Stats

Zarejestrowanych użytkowników: 21567
Użytkowników on-line: 0
Gości on-line: 1

Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o nowościach w serwisie
podaj swój e-mail:

Facebook

0.53443503379822 s