Giełda tuningowanych aut


Mitusbishi EVO VIII 400KM

Cena: 65000 PLN

Mini Cooper S R53

Cena: 21000 PLN

Mercedes-Benz A180 217KM 331Nm

Cena: 68000 PLN



Testy



Najnowsze polskie projekty

Golf VR6T 500+ Compsport
W przerwie międzyświątecznej nasz znajomy fotograf -...
2800 cm3
500+ KM
590 Nm
unknown sek
unknown km/h
awd
Honda Civic Type-R Tajpa
Kilka dni temu, po poście ze zmodyfikowanym Scionem...
2000 cm3
400 KM
540 Nm
bd sek
270+ km/h
FWD


Aktualności

MSW pracuje nad poszerzeniem dostępności danych w CEPiK


Autor: Dawid Potulski, Krystian Kaleta | Dodano: 2014-07-16 | Komentarzy:

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców to narzędzie mające ułatwić chociażby rozwianie wszelkich wątpliwości odnośnie historii danego auta. Baza danych istnieje już od 14 lat, ale dopiero ostatnio rozpoczęto działania mające na celu udostępnienie jej zasobów kierowcom. Jak podaje Puls Biznesu, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pracuje nad tym, aby CEPiK był mniej tworem istniejącym głównie w teorii, a rzeczowym narzędziem oferującym pełen zakres informacji.

Rozbudowa systemu oraz dodanie mu kolejnych funkcji będzie możliwe dzięki zmianom w Prawie o Ruchu Drogowym. Projekt został właśnie przedstawiony przez resort spraw wewnętrznych. Poza dodaniem pełnych danych samochodów oraz użytkowników dróg, platforma ma zostać otwarta w pełni dla przedsiębiorstw i obywateli. W chwili obecnej wchodząc na stronę historiapojazdu.gov.pl można zapoznać się z przeszłością auta - datami zmian właścicieli, terminami przeglądów, ważnością polisy OC. Znajdują się tam również podstawowe dane, takie jak rok produkcji czy pojemność silnika (zobacz klik).

cepik_2.jpg

Zaktualizowana wersja, nazwana CEPiK 2.0, planowo rozpocznie działanie do końca 2016 roku. Ma zostać wzbogacona o dane związane z kierowcami. Będzie tam można sprawdzić stan posiadanych punktów karnych, historię spowodowanych wypadków, a także uzyskać informacje o osobach, którym cofnięto uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Poszukujący samochodu z rynku wtórnego ucieszą się natomiast z możliwości przejrzenia pełnej jego historii - polis (łącznie z nazwami ubezpieczycieli), przeglądów, czy przebiegu. Co istotne, dostęp do tych informacji ma być bezpłatny.

W chwili obecnej CEPiK w swojej rozszerzonej formie działa bardziej na zasadzie papierowych raportów drukowanych na wniosek komorników sądowych, organów skarbowych czy ZUS. Rocznie jest ok 1,4 mln tego typu zapytań. Narzędzie udostępnione w sieci ułatwi zdobywanie informacji ponad 20 mln kierowców.


Zobacz także



Oceń...



Ocena: 5/5 (2 głosów)


Zobacz także




Komentarze

comments powered by Disqus

Stats

Zarejestrowanych użytkowników: 21539
Użytkowników on-line: 0
Gości on-line: 14

Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o nowościach w serwisie
podaj swój e-mail:

Facebook

1.4835631847382 s