Aktualności

Niemiecka policja może interweniować w Polsce


Autor: Piotr Myśków | Dodano: 2015-07-13 | Komentarzy:

11 lipca weszła w życie umowa polsko-niemiecka o współpracy patroli policji, straży granicznej, służby celnej. Oficjalna inauguracja porozumienia miała miejsce na granicy w Świecku. Treść dokumentu daje nowe uprawnienia służbom, które będą mogły swobodnie operować po obu stronach granicy. Jeszcze w ten sam dzień na służbę wyruszyły trzy pierwsze, polsko-niemieckie patrole, składające się z absolwentów kursów językowych i prawnych, prowadzonych po obu stronach granicy.

Umowa przewiduje między innymi możliwość prowadzenia pościgu jeśli zajdzie taka potrzeba także po drugiej stronie granicy - dotyczy to dróg publicznych i przestrzeni lotniczej. W najbliższej przyszłości planuje się formowanie wspólnych grup operacyjno-śledczych, które będą wyjaśniać okoliczności popełnianych przestępstw, dokonywanych jednocześnie po polskiej i niemieckiej stronie. Międzynarodowe placówki miałyby powstać zarówno na terenie Polski, jak i Niemiec. Każda z nich będzie miała jednego, wspólnego polskiego lub niemieckiego policjanta. Podlegało mu będzie aż 60 funkcjonariuszy - 30 polskich i 30 niemieckich. Z racji różnicy przepisów występujących pomiędzy naszymi krajami, mieszane zespoły policjantów są uzasadnione.

620636_swiecko_www1_34.jpg

Bundestag zaaprobował dokument pod koniec stycznia. Umowę podpisano w maju zeszłego roku w Zgorzelcu ówczesny minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz i jego niemiecki odpowiednik Thomas de Maiziere. Teraz nastąpiła ratyfikacja dokumentu.Oceń...Ocena: 4/5 (2 głosów)


Zobacz także
Komentarze

comments powered by Disqus

Stats

Zarejestrowanych użytkowników: 21567
Użytkowników on-line: 0
Gości on-line: 1

Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o nowościach w serwisie
podaj swój e-mail:

Facebook

0.46634697914124 s