Aktualności

Polowanie na choinkę przez predatora rajdowej grupy B - kultowa Lancia 037 w akcji


Autor: Piotr Myśków | Dodano: 2016-12-22 | Komentarzy:

Czystej krwi wóz wyczynowy projektowany zgodnie z wymaganiami grupy B, jakim jest Lancia 037, w historii zapisał się jako ostatni RWD, który wywalczył tytuł Mistrza Świata Konstruktorów w rajdach samochodowych.

Drogowa wersja Lancii o kryptonimie Stradale powstała w zaledwie 207 egzemplarzach. Wszystko po to, aby rajdowa wersja otrzymała wymaganą homologację (warunkiem startu w Mistrzostwach Świata było sprzedanie minimum 200 drogowych wersji modeli). Obecnie najlepiej zachowane sztuki 037 Stradale na rynku wtórnym sprzedają się za nawet 1 500 000 zł, ich wartość sentymentalna jest jednak znacznie większa.

lancia.jpg

Nadwozie włoskiej rajdówki zostało wykonane w całości z włókna szklanego z kevlarowymi elementami usztywniającymi, których zabrakło w wersji Rally. Główny element nośny stanowi stalowy monocoque otaczający kabinę kierowcy i pasażera. 037 Stradale jest napędzana czterocylindrowym, dwulitrowym silnikiem o mocy 205 koni. Wersja przeznaczona do ścigania została odpowiednio przerobiona. W najmocniejszych konfiguracjach z silnikiem po strokerze na 2,1 litra i wzmocnionym ciśnieniu doładowania na 0,9 bar, moc samochodu wynosiła nawet 325 KM. Warto wspomnieć, że silnik Lancii jako jedyny w grupie B nie posiadał typowej turbosprężarki. Komponent został zastąpiony przez doładowanie mechaniczne. Do przeniesienia napędu Lancia wykorzystuje pięciobiegową skrzynię ZF.

Zobaczcie polowanie Włoszki na idealne drzewko świąteczne :)

 Oceń...Ocena: 0/5 ( głosów)

Tagi


lancia | 037


Zobacz także
Komentarze

comments powered by Disqus

Stats

Zarejestrowanych użytkowników: 21567
Użytkowników on-line: 0
Gości on-line: 59

Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o nowościach w serwisie
podaj swój e-mail:

Facebook

0.49426221847534 s