Aktualności

Rosjanie tworzą nową prezydencką limuzynę


Autor: Dawid Potulski | Dodano: 2014-05-09 | Komentarzy:

O Rosji wiele się mówi w ostatnim czasie. W większości nie są to przychylne zdania. Kwestia Ukrainy przysłania wszelkie inne sprawy. Tymczasem rosyjscy inżynierowie spokojnie pracują nad nową prezydencką limuzyną.

Największy współczesny kraj świata od dawna jest uważany za mocarstwo, podobnie jak Stany Zjednoczone. Dlatego wzorem USA, głowa państwa nie powinna jeździć typowym autem. Powinna mieć pojazd stworzony w jednym egzemplarzu na specjalne zamówienie. Tym sposobem w Moskwie ruszył projekt nazwany Cortege

limo_putin_main.jpg

Precyzyjnie rzecz ujmując, projekt ten nie obejmuje jedynie limuzyny a całą linię pojazdów, wliczając w to vany i SUVy, które będą wozić prezydencką ochronę. Jak na Rosję przystało, o projekcie nie wiadomo praktycznie nic. W chwili obecnej wiemy jedynie mniej więcej jak będzie wyglądał pojazd najważniejszej osoby w państwie. Ogromna karoseria swoim kształtem przywodzi na myśl połączenie Chryslera 300C i Rolls-Royce'a Phantoma. Wysoko poprowadzona linia okien w połączeniu ze stosunkowo niskim dachem potęguje pancerność tego wozu. O tym że cała karoseria, szyby oraz opony będą kuloodporne nie trzeba raczej wspominać.

limo_putin_2.jpg

W budowę pojazdu ma być zaangażowanych kilka firm związanych z motoryzacją rosyjską. Nasi wschodni sąsiedzi chyba jednak sami podchodzą sceptycznie do jej jakości, gdyż rodzimi producenci mają zająć się jedynie karoserią. Podzespoły mechaniczne mają mieć swój rodowód w Porsche. Również projekt wnętrza owiany jest nutą tajemnicy. Niewiele wiadomo o wyposażeniu i wykończeniu auta. Pewny jest tylko jeden element - ogromny złoty symbol dwugłowego orła na kierownicy. Symbol potęgi Rosji.

limo_putin_3.jpg

Koszt opracowania całej linii prezydenckich aut szacuje się w granicach od 150 do nawet 400 mln $. Przewidywany moment oddania gotowego pojazdu do eksploatacji to 2016 rok. Od tego momentu prezydencki transport powróci do idei radzieckich. Do czasów, kiedy dygnitarze byli wożeni Ogromnymi Ziłami i Czajkami, niedostępnymi dla przeciętnego obywatela ZSRR. Do tego czasu jednak wciąż w użytku pozostaną aktualne pojazdy, czyli "pospolite" przedłużone Mercedesy klasy S.


Galeria zdjęćZobacz takżeOceń...Ocena: 0/5 ( głosów)


Zobacz także
Komentarze

comments powered by Disqus

Stats

Zarejestrowanych użytkowników: 21567
Użytkowników on-line: 0
Gości on-line: 1

Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o nowościach w serwisie
podaj swój e-mail:

Facebook

1.9936809539795 s