Giełda tuningowanych aut


Aktualności

RS5 TDI na rocznicę kultowego Diesla


Autor: Dawid Potulski | Dodano: 2014-05-29 | Komentarzy:

Silniki Diesla, choć słynące ze znikomego zapotrzebowania na paliwo oraz wysokiej wytrzymałości, przez długi czas pozostawały w tyle za benzynowymi odpowiednikami z powodu kiepskich osiągów. Pogląd ten zrewolucjonizowało Audi, które jako pierwsze wprowadziło do seryjnej produkcji jednostkę wysokoprężną wspomaganą turbosprężarką. Od tego wydarzenia mija równo 25 lat. Producent z Ingolstadt przygotował z tej okazji coś specjalnego.

W ramach uczczenia ćwierćwiecza istnienia silnika o jednym z najbardziej rozpoznawalnych oznaczeń, Niemcy zaprezentowali koncept RS5 TDI.

rs5_5.jpg

Przepis z pozoru wydaje się prosty - wziąć topową wersję coupe, i wymienić benzynowego potwora na Diesla. Następca nie jest jednak takim zwyczajnym silnikiem. RS5 TDI Concept imponuje 385 KM mocy oraz 750 Nm momentu obrotowego.

rs5_2.jpg

Pod maską pracuje obecnie 3.0 TDI. Pozornie znane z innych modeli tej marki, jednak w tym przypadku interesująco zmodyfikowane. Jednostka ta opiera się na podwójnym doładowaniu. Dodatkowo układ Biturbo wspomagany jest przez napędzany elektrycznie kompresor, który z łatwością przyczynia się do wyeliminowania zjawiska turbodziury.

rs5_7.jpg

Auto to wyposażone jest oczywiście w legendarny napęd Quattro. W połączeniu z więcej niż zadowalającymi parametrami jednostki napędowej przekłada się to na przyspieszenie do pierwszej setki w czasie ok 4 sekund. Prędkościomierz zatrzymuje się przy wartości 280 km/h. I to wszystko przy niewielkim zapotrzebowaniu na paliwo. Wg zapowiedzi producenta RS5 TDI będzie potrzebowało jedynie 5 litrów na przejechanie 100 km. Śmiemy przypuszczać, ze jest to mało prawdopodobne przy "właściwym" korzystaniu z tej maszyny. Jednak wciąż będzie to wynik zadowalający w porównaniu z czarną dziurą, która tworzy się w baku tradycyjnego RS5.


Galeria zdjęćZobacz takżeOceń...Ocena: 0/5 ( głosów)


Zobacz także
Komentarze

comments powered by Disqus

Stats

Zarejestrowanych użytkowników: 21567
Użytkowników on-line: 0
Gości on-line: 1

Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o nowościach w serwisie
podaj swój e-mail:

Facebook

1.0047879219055 s