Aktualności

Umarł Ferdinand Porsche, projektant 911-stki


Autor: Krystian Kaleta | Dodano: 2012-04-06 | Komentarzy:

Wczoraj, w wieku 76 lat, zmarł Ferdinand Alexander Porsche. Był to człowiek, który zapisał się na kartach historii motoryzacji swoim geniuszem kreślarskim - stworzył on bowiem pierwsze Porsche 911. Kształty tego legendarnego auta do dziś nie zestarzały się, a ponadto wyznaczyły pewien trend w projektowaniu sportowych linii.

ferdinand porsche 1.jpg

Wkład Ferdinanda Porsche w dziedzinę designu samochodowego jest nieoceniony. Był on najstarszym synem założyciela marki Porsche, Ferry'ego Porsche. W rodzinnym biznesie rozpoczął pracę w 1958 roku. Pięć lat zajęło mu dopracowanie kształtu karoserii, do dzisiaj uważanej przez wielu za perfekcyjną. Model przyniósł Ferdinandowi międzynarodowe uznanie.

Na tym sukcesy pracownika biura konstrukcyjnego niemieckiej marki się nie skończyły. Spod jego ołówka wyszedł też chociażby projekt Porsche 904 Carrera GTS, którego zdjęcie prezentujemy poniżej, po prawej. Samochód zaliczany jest do ścisłej czołówki w zestawieniu najpiękniejszych aut wyścigowych.

ferdinand porsche 6.jpg ferdinand porsche 5.jpg

W 1972 roku, kiedy Porsche w wyniku sukcesów rynkowych przekształciło się w spółkę akcyjną, Ferdinand Alexander wraz z pozostałymi członkami rodziny zrezygnował z zarządzania firmą. Założył wtedy własne przedsiębiorstwo produkujące zegarki, okulary i artykuły gospodarstwa domowego.

[Foto: PAP & autowallpapers.net]


Galeria zdjęćZobacz takżeOceń...Ocena: 5/5 (1 głosów)


Zobacz także
Komentarze

comments powered by Disqus

Stats

Zarejestrowanych użytkowników: 21380
Użytkowników on-line: 0
Gości on-line: 462

Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o nowościach w serwisie
podaj swój e-mail:

Facebook

0.46520709991455 s