Aktualności

Zawodnik GRUPY B - 900KM Ford RS200 EVO 2 rozbity w Goodwood


Autor: Piotr Myśków | Dodano: 2017-06-29 | Komentarzy:

Ford RS200 EVO 2 z potężnym dorobkiem historycznym mocno oberwał w trakcie przejazdu na torze w Goodwood. Trasa przejazdu liczy zaledwie 1,86 km, ale nawet najmniejszy błąd może się skończyć bardzo źle.

Za kierownicą kultowej maszyny z 1986 roku siedział Pat Doran, legenda rallycrossu i zawodnik Grupy B. Do wypadku doszło na zakręcie o nazwie Molecomb. Doran wprowadził samochód w nadsterowność i wylądował na bandzie zbudowanej z kostek słomy. Szczególnie tylna część nadwozia została brutalnie poturbowana. Całe szczęście kierowcy nic się nie stało.

2.jpg

RS200 to samochód, którego produkcja przypada na lata 1984-1986. Drogowa wersja RS200 powstała w oparciu o samochód rajdowy wystawiany przez Forda w Grupie B. Zgodnie z wymogiem FIA, samochód został wyprodukowany w min. 200 egzemplarzach (w przypadku rajdówki Grupy B powstało zaledwie 24 sztuki). Jeden z najsłynniejszych sportowych samochodów zbudowany jest z lekkich kompozytów, autorstwa studio Ghia. Do napędu służy turbodoładowany silnik 1.8 Cosworth-a, który osadzono centralnie dla lepszego rozkładu masy. W odpowiednim rozkładzie masy swoją rolę ma także skrzynia biegów, którą wyraźnie wysunięto do przodu. Aby przełamać ówczesną dominację Peugeota i Audi, na wyposażeniu nie mogło zabraknąć napędu na cztery koła. Homologowany silnik generował 450 KM, a późniejszy Evolution nawet 900! Przyspieszenie do setki w nieco ponad 3 sekundy jak na końcówkę lat 80 ubiegłego wieku było wynikiem, który zapisał się na kartach Księgi Rekordów Guinessa. Ten tytuł pozostał w rękach Forda przez następne 12 lat. Obecnie najbardziej zaszanowane egzemplarze kosztują nawet 1,3 mln złotych!Poniżej wspomnienie Grupy B:Oceń...Ocena: 0/5 ( głosów)